Claudia Roth da Gezi Parkı’nda

Polisin Gezi Parkı’na müdahalesi sırasında Divan Oteli kavşağında bulunan ünlü Alman siyasetçi(provokatör desek daha doğru olur) yaşadığı anları anlattı.

Haber Etiketleri : Biber Gazı, Milletvekili, Ramis Topal, Sezgin Tanrıkulu, Yeşiller Partisi, İnsan Zinciri, Gaz Bombası, Toplantı, Claudia Roth, Alman Yeşiller Partisi
Claudia Roth da Gezi Parkı'nda

Polisin müdahalesi sonrası Harbiye tarafına kaçan eylemcilerden Divan Oteli’nin içinde ve önünde bekleyen kalabalık bir gruba biber gazıyla müdahale edildi. Bu sırada Divan Oteli kavşağında bulunan Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth da gazdan etkilendi. Divan Otel ‘e sığınan Claudia Roth, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, “Olanların canlı tanığıyım. Savaştaki gibiydi. Kadın ve çocuk demeden gaz bombası atıldı” dedi.

Milletvekilinin burnu kırıldı

Direnişin ilk gününden itibaren özellikle yaralı göstericilere kapılarını açan Divan Otel, parktan kaçan göstericileri içeri aldı. Yoğun gazdan etkilenenler otelin lobisinde kendine gelmeye çalışırken polis otelin içine de biber gazı attı. Otelin önünde insan zinciri oluşturan göstericilere de TOMA ‘dan tazyikli su sıkıldı. Bu sırada otele Sezgin Tanrıkulu ‘nun da arasında bulunduğu bazı CHP ‘li milletvekilleri geldi. Otelin önüne çıkan ve slogan atan göstericilere bir polis maytap attı. Ortalık karışınca polis yoğun gaz müdahalesinde bulundu. Milletvekilleri de atılan gazdan etkilendi. Gaz dolan lobideki gruplar otelin içinde kaçışmaya başladı. Bu panik sırasında polis otelin içine girdi, kısa bir süre sonra çıktı. Divan Oteli ‘nin toplantı salonunda AKUT ekibi yaralananlara ilk müdahaleyi yaptı. Onlarca ambulans içeride gazdan yoğun şekilde etkilenenleri hastanelere taşıdı. Divan Otel ‘in önünde milletvekili kimliğini göstererek TOMA ‘nın önüne geçen CHP ‘li Ramis Topal ‘ın da polisin darbeleri sonucu burnun kırıldığı öğrenildi. CHP ‘li Sezgin Tanrıkulu da yaralandı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s