gezi parkı 33 milyar dolarımızı aldı

Gezi Parkı olaylarının Borsa İstanbul’a (BİST) etkisi çok sert oldu. Yeni haftaya yüzde 6,43 kayıpla başlayan BİST kapanışta yüzde 10.5 düşüş kaydetti. 9.006 puan değer kaybederek 76.983 puana düşen Borsa İstanbul son 10 yılın en sert düşüşünü yaşandı. Satışların banka hisselerinde yoğunlaştığı borsada banka hisseleri yüzde 11’i bulan kayıplara uğradı. Borsada işlem gören şirketlerin toplam piyasa değeri de bir günde 33 milyar dolar eriyerek 291 milyar dolara geriledi.

Birkaç haftadır yüksek seyreden Dolar 1.90 TL’ye çıkarken, gösterge tahvilin faizi yüzde 6.51 ile Kasım 2012’den beri en yüksek seviyesine çıktı. KESK’in bünyesindeki sendikaların grev kararı alması, kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları piyasalardaki kaybı biraz daha körükledi.

Cebi dolu para babaları ve yabancılar borsada değer kaybeden hisseleri ucuza kapatarak ceplerini doldurdular.

Eylemin sürmesi borsadaki düşüşü devam ettirecek ve bundan nemalanan baronlar halkımızın cebini boşaltıp kendi ceplerini doldurmaya devam edecekler.

 

Son bilançoya bakıldığında Gezi Parkı protestoları halkın huzurunu bozmanın yanı sıra büyük çapta maddi hasara da neden oldu. Gezi Parkı eylemleri sonrası 89 polis aracı, 42 özel araç, 4 otobüs, 18 belediye otobüsü, 4 bina, 99 işyeri, 1 konut, 1 polis merkezi çok sayıda otobüs durağı, ankesörlü telefon, trafik ışıkları zarar gördü. Kuşkusuz olayların merkezi konumundaki İstanbul en büyük zararı görenler illerden biri oldu.

En talihsiz ve üzücü olay ise Hatay’da yaşandı. Protestolar sırasında kimliği belirsiz kimseler tarafından sıkılan kurşun 22 yaşındaki bir gencin hayatını kaybetmesine neden oldu. 3 Haziran 2013 Pazartesi günü saat 23.35 sıralarında, merkeze bağlı Armutlu Mahallesi’nde Abdullah Cömert isimli vatandaşın kimliği henüz belirlenemeyen bir kişinin açtığı ateş sonucu ağır yaralandı. Kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s